Zmagania przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Zmagania przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Zaledwie kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu należy nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dużego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością może być dla wielu ludzi naprawdę bez granic niszczycielski. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy w zasadzie codziennie, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Definitywnie warto notorycznie nauczać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Należy mieć świadomość, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił także problem ze smogiem. Dobrym sposobem na przeciwdziałanie degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował dodatkowo, iż połowę smogu w Polsce generujemy my sami w domach. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Prezes spółki, Piotr Woźny zadeklarował, iż uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, iż problem ze smogiem a także z koronawirusem można ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia COVID miała swój początek w obszarach o silnie wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog bez dwóch zdań trzeba też być świadomym tego, co zasadniczo jest decydującą przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest niesamowicie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.