Początek szkoły a pandemia

Początek szkoły a pandemia

W tym miesiącu dzieci powinny iść do przedszkoli oraz szkół, lecz w dalszym ciągu niechęć wywołuje koronawirus, z którym walczy się od początku roku. Od marca uczniowie pobierają naukę nie wychodząc z domów i z całą pewnością okazało się to jednym z powodów, przez które można było wstrzymać niekontrolowany przebieg pandemii w Polsce. Lecz czy sytuacja związana z koronawirusem dzisiaj okazuje się aż tak stateczna, by przygotować do użytku przedszkola, szkoły czy żłobki a potem pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje?

Dwie połowy medalu

Nie istnieje jedna odpowiedź, co okaże się bardziej odpowiedzialne - wypuszczenie uczniów do szkół, czy konieczność kontynuowania internetowego nauczania. Dla przykładu epidemiolodzy i osoby, które mają wątpliwości są zdania, iż toż to faktycznie najmłodsi najprościej roznoszą wszelkie wirusy i bakterie, a szkoły mogą okazać się perfekcyjnym siedliskiem chorób. Świetnie każdy z nas to zna - do klasy trafi jedno dziecko z chorobą i potem choruje dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony wprowadzono całą masę czynności, do których będą musiały zastosować się placówki oświatowe, by móc przyjmować swoich uczniów w tym miesiącu. Mimo wszystko czy będzie to doskonałym konceptem, aby znaczna ilość dzieci znalazła się w jednej sali? Czy aby na pewno najmłodsi podopieczni będą w stanie postępować zgodnie z zaleceniami? Naukowcy twierdzą, że nie.

Na naukę z domu marudzą niekiedy opiekunowie a także uczniowie. Najmocniej dotknęło to uczniów uczęszczających do liceów, którzy są zdania, iż przez jakiś czas zajęć internetowych okażą się nie za dobrze przygotowani do maturalnego egzaminu (chociaż w tym roku maturalny egzamin nie wyszedł jakoś tragicznie). Istotne okazuje się jednakże to, iż nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera i Internetu. Wśród rodzin wielodzietnych zdarza się tak, że w domu znajduje się wyłącznie jeden sprzęt komputerowy. Rodzice będą mieć więc problem w zorganizowaniu swoim maluchom nauki zdalnej jednocześnie.

Społeczne relacje okazują się także ważne. Szkoła stanowi znaczący czynnik w psychicznym rozwoju uczniów. W szkołach możemy nauczyć się funkcjonowania wśród społeczeństwa i mamy możliwość nawiązywać przyjazne relacje. Generalnie w aktualnej chwili aspekty życia w społeczeństwie są niespecjalnie istotne, a głównie ważne jest dobre samopoczucie uczniów, ich rodziców i pedagogów.

To od dzieci oraz szkolnej kadry zależy wiele

Szybki postęp choroby zależy głównie od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad ustalonych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy nauczyciele są umieli to przestrzeganie zapisów upilnować. Niektórzy upierają się, iż puszczenie dzieci do szkół spowoduje gwałtowniejszy postęp koronawirusa, więc w związku z tym placówki oświatowe będą wstrzymane za miesiąc czy dwa. Warto śledzić stale informacje, albowiem na samym początku nadchodzącego miesiąca wiele jeszcze się może pozmieniać.